Urządzenia peryferyjne, czyli niezastąpieni towarzysze kas fiskalnych

Nie da się ukryć, że, z prawnego punktu widzenia, wdrożenie urządzenia rejestrującego stanowi często kwestię kluczową. Jeśli jednak mówimy o realnym usprawnieniu sprzedaży, to wspomniana technologia nierzadko okazuje się niewystarczająca. W wielu przedsiębiorstwach przebieg transakcji zakłada realizację dodatkowych zadań, jak choćby pomiar masy produktów czy pozyskiwanie danych z kodów kreskowych. W tym celu powstają właśnie nowoczesne i różnorodne urządzenia peryferyjne. Oto kilka ich przykładów.

Waga elektroniczna niejedno ma oblicze

Ten typ urządzeń peryferyjnych sprawdza się szczególnie w sklepach, mniejszych i większych, z artykułami spożywczymi. Ale nie tylko. Znajdziemy go również chociażby w punktach handlowych z odzieżą na wagę bądź hurtowniach. Jednym słowem, wszędzie tam, gdzie konieczny staje się pomiar masy towarów. O szerokim zastosowaniu wag elektronicznych świadczy ich różnorodność. Mamy bowiem małe akcesoria w postaci szalek ważących, użytkowanych zwykle na stanowiskach pracy o dość ograniczonej przestrzeni albo w ramach handlu obwoźnego. Są wagi kalkulacyjne, czyli większe modele, najbardziej popularne, wykorzystywane przez wiele branż. A poza tym? Wagi etykietujące, z możliwością wydruku naklejki, zawierającej niezbędne dane o konkretnym produkcie (takie jak nazwa, cena za kilogram, masa czy kwota należna) oraz kod kreskowy do zeskanowania w kasie. Tego typu urządzenia często występują w hipermarketach, na stanowiskach samoobsługowych. W podobnych miejscach znajdziemy też wagi wbudowane na stanowiskach pracy – w tzw. boksach kasowych, które znacznie usprawniają realizację wszystkich działań sprzedażowych (ważenie, skanowanie, wprowadzanie informacji do urządzenia rejestrującego).

Coraz popularniejsze terminale płatnicze

W dzisiejszych czasach transakcje bezgotówkowe nie stanowią już żadnego novum. Z każdą chwilą terminale płatnicze stają się w punktach handlowo-usługowych coraz powszechniejsze. Wynika to z postępującej cyfryzacji technologii, popularyzacji korzystania z elektronicznej bankowości oraz komfortu płatności za pomocą karty. Wspomniana forma uiszczenia należnej kwoty za zakupy jest bardzo szybka i wygodna w realizacji, a także, co nie mniej ważne – bezpieczna. Zresztą, terminale płatnicze oferują obecnie rozmaite możliwości konsumenckie. Dzięki tym urządzeniom jesteśmy w stanie wykonać doładowania konta telefonicznego, zmienić plan taryfowy, opłacić rachunki za prąd czy wodę, a także uzyskać bilet na koncert, kupon na loterię. Ponadto, terminale płatnicze to nieduże, wygodne w obsłudze technologie, występujące w wariancie z kablem lub bezprzewodowym, dostępne na terenie całego kraju – aby się o tym przekonać, sprawdź ofertę terminali płatniczych w Poznaniu. O dużym znaczeniu tych urządzeń świadczą również nadchodzące zmiany prawne – zgodnie z projektem Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów, które wejdzie w życie na początku 2018 roku, w przyszłości wszystkie kasy fiskalne mają zapewnić możliwość współpracy z terminalem płatniczym.

Różnorodne czytniki kodów kreskowych

To kolejny przykład urządzeń peryferyjnych, cieszących się dużą popularnością wśród przedsiębiorców reprezentujących odmienne branże. Oczywiście, różne działalności gospodarcze – takie jak np. sklepy spożywcze, kina, teatry, biblioteki, hurtownie czy hotele – potrzebują innych rozwiązań technologicznych. Stąd tak wiele rodzajów czytników kodów kreskowych, dostępnych na dzisiejszym rynku. Podobnie, jak w przypadku wag, mamy skanery wbudowane w stanowisko sprzedaży, ale również modele stacjonarne (funkcjonujące na podstawce), ręczne czy wręcz mobilne, gdzie przewód zastępuje stacja dokująco-komunikacyjna. Czytniki mogą różnić się odległością i prędkością skanowania, rodzajami obsługiwanych kodów (np. 1D i 2D) oraz wariantami sygnalizacji pozyskania danych – mowa tu o komunikatach świetlnych (diodzie lub rozwiązaniu typu GreenSpot), dźwiękowych czy wibracyjnych.

1 komentarz na temat “Urządzenia peryferyjne, czyli niezastąpieni towarzysze kas fiskalnych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *