Terminale komputerowe – atrakcyjne rozwiązania dla niejednej branży

Dużo się mówi o urządzeniach rejestrujących (z uwagi na obowiązujące prawo), gdy tymczasem wiele działalności nie jest w stanie obyć się bez dodatkowych, skutecznych rozwiązań. Chociażby terminali komputerowych typu POS, które zyskują coraz większą popularność nie tylko ze względu na komfortowe połączenie z drukarkami fiskalnymi (wymagającymi do pracy podobnych technologii). To zwyczajnie wydajne i bardzo funkcjonalne urządzenia, mające wiele do zaoferowania. Czym się charakteryzują?

Z terminalem jak z komputerem, czyli parę słów o podzespołach

Terminale POS są w stanie zapewnić działalności handlowej wiele różnych opcji, umożliwiających wygodne zarządzanie sprzedażą czy komfort obsługi klientów. Przede wszystkim jednak wydajność tego typu urządzeń zależy od ich mocy obliczeniowej, a na tę zaś ma wpływ jakość zastosowanych w danym modelu podzespołów. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku mniej bądź bardziej rozbudowanych, zaawansowanych albo po prostu różnych przedsiębiorstw, oczekiwania względem takiej technologii okażą się inne. W każdym przypadku jednak warto zwrócić uwagę na specyfikację terminala. Podobnie, jak ma to miejsce przy zwykłych laptopach lub komputerach, dużą rolę odegra rodzaj i szybkość procesora, pojemność pamięci RAM czy zasobność dysku twardego. I tak jak wspomniane urządzenia, modele POS są w stanie posiadać zróżnicowane standardy komunikacyjne: począwszy od typowych złącz typu USB i RS-232, przez wejście audio, a skończywszy na interfejsie Ethernet czy modułach do połączeń bezprzewodowych: Wi-Fi czy Bluetooth. W końcu pamiętajmy, że pomimo atrakcyjnych rozwiązań, terminal komputerowy stanowi część całego systemu sprzedaży, współpracującego z różnymi elementami (w tym z urządzeniem fiskalnym).

Jak terminal komputerowy, to i ekran dotykowy

Znakiem rozpoznawczym terminali typu POS jest oczywiście panel dotykowy, czyli nowoczesny rodzaj obsługi urządzenia. Wpływa on na wygodę korzystania z możliwości opisywanej technologii – wszystko jedno, czy mówimy o wykorzystaniu jej przez sprzedawcę w punkcie gastronomicznym, czy też o zastosowaniu na stanowisku samoobsługowym. Tu również ważne są poszczególne parametry, jak przekątna ekranu (i ewentualna budowa bezramkowa) czy rozdzielczość, w jakiej można pracować na terminalu komputerowym POS. Ale nie tylko. Liczy się także technologia dotykowa, bo i ta potrafi być zróżnicowana, np. rezystywna lub pojemnościowa. Z pewnością wygodę pracy z użyciem terminala POS zapewni odporność panelu na wilgoć, czułość i szybkość reakcji oraz możliwość wywoływania różnych efektów na wyświetlaczu za pomocą równoczesnych dotknięć w kilku miejscach (tzw. MultiTouch).

A co z konstrukcją terminala komputerowego?

Przyjemność korzystania z tego typu urządzeń bierze się zresztą nie tylko z zastosowanych podzespołów, technologii dotykowej czy standardów komunikacyjnych. W dużej mierze odpowiadają za to konkretne rozwiązania konstrukcyjne. Jedna kwesta to wysoka jakość wykonania, czyli szczelna, solidna obudowa, odporna np. na zachlapania czy zabrudzenia. Drugi aspekt to kompaktowe rozmiary, umożliwiające wdrożenie terminala komputerowego nawet na niedużym stanowisku sprzedaży. W tym kontekście często istotny okaże się popularny standard VESA, stwarzający szansę przymocowania danego modelu do filaru bądź ściany, bez użycia podstawy.

2 koment. na temat “Terminale komputerowe – atrakcyjne rozwiązania dla niejednej branży”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *