Kiedy na rynku pojawią się kasy nowego typu?

System fiskalizacji online jest obecnie zagadnieniem odmienianym przez wszystkie możliwe przypadki. Kwestie związane z nowymi przepisami i urządzeniami są po prostu ważne dla każdego, kto jest w jakikolwiek sposób związany z technologiami sprzedaży. Najwięcej zmian zajdzie oczywiście w korzystaniu z urządzeń rejestrujących online. Pytanie jednak, w którym momencie w ogóle mają się pojawić kasy z dodatkowymi funkcjami?

Dlaczego akurat system online?

Podstawowym założeniem nowego systemu fiskalizacji jest stopniowe przejście na prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących online. Ustawodawca chce, aby w przyszłości wszyscy polscy przedsiębiorcy zaczęli korzystać z tych urządzeń. Zmiana tego typu ma się bowiem przyczynić do uszczelnienia systemu podatkowego oraz zmniejszenia problemu, jakim jest tzw. szara strefa. Ponadto, nowe kasy wpłyną korzystnie na rozwój nowoczesnych form sprzedaży, m.in. e-handlu.

Jak długo poczekamy na nowe kasy?

Z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że kasy rejestrujące online mają się pojawić na rynku w drugiej połowie 2018 roku. Najpierw bowiem muszą wejść w życie przepisy w sprawie wymogów technicznych, które będą dotyczyły sposobu funkcjonowania tych urządzeń. Dopiero później producenci rozpoczną tworzenie kas online. Ponadto, każdy model nowego typu będzie musiał otrzymać homologację Głównego Urzędu Miar. Dopiero później zostanie dopuszczony do oficjalnej sprzedaży.

W tym momencie warto przypomnieć, że wybrane grupy podatników zostaną zobligowane do korzystania z kas online już od początku 2019 roku. Wśród wspomnianych działalności znajdą się m.in. warsztaty samochodowe oraz punkty wulkanizacji. Innymi słowy, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której na rynku nie będą jeszcze wtedy dostępne urządzenia nowego typu.

Urządzenia z dodatkowymi rozwiązaniami technologicznymi

Obsługa nowych urządzeń fiskalnych będzie się znacząco różniła od tego, w jaki sposób teraz przedsiębiorcy prowadzą ewidencję. Kluczowa zmiana ma wynikać z połączenia tych modeli z Centralnym Repozytorium Kas. W ramach takiej współpracy urządzenia online będą przesyłały dane dotyczące m.in. zarejestrowanych transakcji sprzedaży. Ponadto, każda kasa nowego typu ma zagwarantować realizowanie paragonów fiskalnych w 2 formach – papierowej i cyfrowej. Urządzenia te zapewnią też komunikację z terminalami do kart płatniczych oraz umieszczanie kodów QR na dowodach sprzedaży.

1 komentarz na temat “Kiedy na rynku pojawią się kasy nowego typu?”

  1. mam nadzieję, że to ostatnia „wymianka” na naprawdę dłuuuuugi czas. no…chyba, że zdecydują się całkowicie wycofać urządzenia fiskalne 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *