Kasa fiskalna do dużego systemu. Które parametry są najważniejsze?

W największym uproszczeniu można napisać, że kasa do rozbudowanego systemu powinna się wyróżniać dużą wydajnością. Nie każdy przedsiębiorca wie jednak, co decyduje o funkcjonalności urządzenia fiskalnego. Dlatego dziś chcielibyśmy zaprezentować kolejny poradnik, który ułatwi podjęcie odpowiedniej decyzji. Tym razem zajmiemy się najważniejszymi parametrami systemowej kasy fiskalnej.

Baza towarowa – kilkadziesiąt tysięcy PLU

Obsługa rozbudowanej bazy towarowej jest kluczową kwestią w przypadku kasy fiskalnej do dużego systemu. Dzięki temu urządzenie wdrożone w większej firmie zagwarantuje skonfigurowanie wszystkich produktów bądź usług, które znajdują się w asortymencie. Dlatego też ogólnie można przyjąć, że kasa systemowa powinna umożliwiać skonfigurowanie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy PLU. Ponadto, istotne mogą się okazać dodatkowe parametry bazy danych takiego modelu, np. liczba definiowalnych grup towarowych czy opcja zaprogramowania długich nazw poszczególnych pozycji – około 40 znaków.

Komunikacja – różne porty lub moduły

Systemowe kasy rejestrujące wyróżniają się tym, że zapewniają współpracę z kilkoma urządzeniami peryferyjnymi równocześnie. Połączenie tego typu jest możliwe dzięki obecności różnorodnych interfejsów komunikacyjnych. Mogą to być zarówno porty służące do współpracy za pomocą przewodów transmisyjnych, np. USB, RS-232 czy Ethernet, jak i moduły bezprzewodowe (Wi-Fi, Bluetooth). W rezultacie, do kasy systemowej będzie można podłączyć m.in. czytnik kodów kreskowych, terminal płatniczy, wagę elektroniczną oraz szufladę kasową. Ponadto, model tego typu zagwarantuje płynną wymianę danych z komputerem lub terminalem komputerowym POS.

Rozwiązania wpływające na komfort pracy

Jakie rozwiązania, stosowane w systemowych kasach fiskalnych, wpływają na komfort i szybkość pracy? Czymś takim na pewno będzie możliwość skonfigurowania klawiszy funkcyjnych. Co ciekawe, współcześnie takie przyciski można zaprogramować zarówno na tradycyjnych klawiaturach, jak i panelach dotykowych. Wybrane kasy systemowe posiadają bowiem wspomniane ekrany. Natomiast zdefiniowane klawisze funkcyjne będzie można wykorzystać np. do szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu.

Zanim jeszcze na rynku pojawią się urządzenia nowego typu, nazywane powszechnie modelami online, w większości kas systemowych będą obecne moduły elektronicznej kopii paragonów. Zapewnią one nie tylko wygodne i skuteczne archiwizowanie ważnych danych, ale też mniejsze wydatki na materiały eksploatacyjne. Ponadto, kasa rejestrująca z takim modułem pozwoli na zapisanie dokumentacji na dodatkowym nośniku lub dysku twardym komputera. Innymi słowy, użytkownik będzie mógł w prosty sposób wykonać backup kopii paragonów.

1 komentarz na temat “Kasa fiskalna do dużego systemu. Które parametry są najważniejsze?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *