Skanery kodów kreskowych dla firm z branży handlowej i usługowej

Biorąc pod uwagę zakres dostępnych wariantów technologicznych i konstrukcyjnych, parametry techniczne czy funkcjonalność, skanery kodów kreskowych to bez wątpienia jedne z najbardziej zróżnicowanych urządzeń, które są dostępne na rynku rozwiązań dla handlu i usług. Dlatego wybór odpowiedniego czytnika powinien być zawsze dobrze przemyślany. Przed zakupem trzeba ustalić m.in. rodzaj skanera, zakres obsługiwanych kodów kreskowych oraz współpracę z innymi urządzeniami, np. z kasą fiskalną lub terminalem komputerowym.

Jakiego rodzaju czytniki są dostępne na rynku rozwiązań auto id?

Producenci i dystrybutorzy technologii auto id mają do zaoferowania wiele różnorodnych rozwiązań dla placówek handlowych i usługowych. Podstawową grupę dostępnych urządzeń stanowią czytniki ręczne – przewodowe lub bezprzewodowe. W ich przypadku głównym trybem pracy będzie manualne identyfikowanie danych z kodów kreskowych. Chociaż trzeba wspomnieć o tym, że czytniki ręczne oferują często również automatyczne rejestrowanie informacji. Jest to możliwe po ich umieszczeniu w podstawce lub stacji dokującej, która niekiedy stanowi opcjonalne wyposażenie do skanera kodów kreskowych.

W pełni zautomatyzowane pozyskiwanie danych oferują z kolei tzw. czytniki prezentacyjne (stacjonarne). W ich przypadku odczyt informacji następuje po zbliżeniu kodu kreskowego na odpowiednią odległość od modułu skanującego. Ponadto, oprócz modeli wolnostojących, do prezentacyjnych urządzeń auto id zaliczamy również czytniki do zabudowy – montowane np. w blatach i ladach sklepowych.

Jakie dane może odczytywać skaner kodów kreskowych?

Dane odczytywane przez czytnik są zawarte w ustandaryzowanych symbolach, nazywanych najczęściej kodami kreskowymi. W praktyce jednak skanery dostępne na rynku oferują różną funkcjonalność w tym zakresie. Przy poszukiwaniu odpowiedniego urządzenia auto id spotkamy się m.in. z podziałem na modele obsługujące wyłącznie kody jednowymiarowe oraz zarówno 1D, jak i 2D. I jest to absolutnie kluczowa kwestia przy wyborze skanera dla firmy. Co więcej, w niektórych branżach duże znaczenie może mieć maksymalna odległość odczytu, zdolność do identyfikowania kodów o słabej jakości czy sama technologia modułu skanującego, np. jednoliniowa albo wieloliniowa.

Kluczowe jest również połączenie z firmowym systemem

Żaden czytnik kodów kreskowych nie będzie odczytywał informacji sam dla siebie. To nie kolektor, który pozwala dodatkowo na przetwarzanie zgromadzonych danych. Skaner musi gdzieś i w jakiś sposób przesyłać zarejestrowane informacje. Gdzie? Omawiana technologia auto id współpracuje zazwyczaj z kasą fiskalną lub komputerem, np. terminalem komputerowym typu POS. A w jaki sposób? To zależy od rodzaju czytnika kodów oraz obsługiwanych przez niego interfejsów komunikacyjnych. W przypadku skanerów przewodowych mogą to być różnego typu porty, np. USB, RS-232 lub złącze klawiaturowe (KBW). Natomiast czytniki bezprzewodowe zazwyczaj oferują przesyłanie odczytanych danych w standardzie Bluetooth. Wniosek? Urządzenie auto id powinno obsługiwać taki interfejs komunikacyjny, który zapewni płynną współpracę z resztą rozwiązania systemowego dla firmy.

1 komentarz na temat “Skanery kodów kreskowych dla firm z branży handlowej i usługowej”

  1. bardzo dobry artykuł, ja co prawda już po zakupie potrzebnych skanerów kodów, ale myślę, że ci którzy dopiero szukają czytnika znajdą tu przydatne informacje, pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *