Jakie urządzenia mogą współpracować z komputerem POS?

Tym razem zachęcamy Was do zapoznania się z różnymi typami urządzeń elektronicznych, które można wdrożyć w ramach rozwiązania systemowego dla firmy. Co ważne, będą to również urządzenia współpracujące bezpośrednio (przewodowo lub bezprzewodowo) z terminalami komputerowymi POS, czyli komputerami all-in-one stosowanymi często w placówkach handlowych i handlowo-usługowych.

Kasa lub drukarka fiskalna, ewentualnie kasoterminal

Technologia rejestrująca sprzedaż, czyli kasa lub drukarka fiskalna, to jedno z podstawowych urządzeń, które możemy podłączyć bezpośrednio do terminala komputerowego. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest też współpraca kasoterminala z komputerem typu POS. A o czym trzeba pamiętać w takich okolicznościach? W przypadku zastosowania omawianego tu połączenia (rozwiązania systemowego) niezbędne jest wdrożenie oprogramowania sprzedażowego lub sprzedażowo-magazynowego.

Taka konieczność dotyczy w szczególności współpracy pomiędzy terminalem komputerowym i drukarką fiskalną. Wspomniane urządzenie rejestrujące sprzedaż musi być bowiem stale zarządzane przez zewnętrzny program, który pozwoli m.in. na skonfigurowanie bazy towarowej oraz wystawianie ważnych dokumentów (np. paragonów i faktur VAT). Upraszczając to, można by po prostu napisać, że każda drukarka fiskalna jest w pewnym sensie „niesamodzielna”. Natomiast odpowiednie oprogramowanie dla firmy instalujemy, rzecz jasna, na naszym komputerze POS.

Różne urządzenia auto id

Urządzenia auto id to bardzo szeroka grupa różnych rozwiązań technologicznych dla handlu, usług, przemysłu czy logistyki. A którzy przedstawiciele tej ogólnej kategorii produktowej mogą współpracować z terminalami komputerowymi? W pierwszej kolejności warto wspomnieć o różnego rodzaju czytnikach kodów kreskowych. Do komputerów POS podłącza się zarówno czytniki ręczne, jak i stacjonarne, nazywane także prezentacyjnymi lub automatycznymi. Nie zapominajmy również o czytnikach do zabudowy, które są np. wmontowywane w boksach lub ladach kasowych.

Z terminalami komputerowymi mogą też współpracować… terminale przenośne. Wielu użytkowników kojarzy je pod inną nazwą, jako kolektory danych. W dzisiejszych czasach takie urządzenia auto id coraz częściej przypominają smartfony (pod względem wyglądu, parametrów i funkcjonalności). Przy ich użyciu można jednak odczytywać różne kody kreskowe, zarządzać zgromadzonymi danymi oraz przesyłać je dalej, np. do oprogramowania zainstalowanego na komputerze POS. Ponadto, w dużych i średniej wielkości placówkach handlowych wdraża się m.in. weryfikatory cen. To również urządzenia auto id, bo w ich przypadku sprawdzenie kosztów zakupu produktu następuje właśnie po odczytaniu kodu kreskowego. Co więcej, weryfikatory współpracują z firmowym komputerem POS oraz oprogramowaniem sprzedażowym.

Wagi elektroniczne – proste, kalkulacyjne, etykietujące, platformowe…

Do terminala komputerowego typu POS można też podłączyć różnego rodzaju wagi elektroniczne. W szczególności mamy tutaj na myśli urządzenia proste (kontrolne), kalkulacyjne, etykietujące czy platformowe. Każdy ze wspomnianych rodzajów wag to trochę inna funkcjonalność. Różnice dotyczą także istotnych parametrów technicznych, np. wyższych bądź niższych zakresów ważenia. Co więcej, w różnego typu wagach elektronicznych mamy często do czynienia z odmiennymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Przykładowo: modele kalkulacyjne i etykietujące występują zazwyczaj w co najmniej 2 wariantach – płaskim lub z wysięgnikiem. Takie urządzenia można więc bez problemu dostosować do stanowiska pracy i rodzaju wykonywanych obowiązków (obsługi klientów albo pracy na zapleczu). Wracając z kolei do parametrów technicznych, warto wspomnieć np. o zakresach dostępnych w wagach platformowych. Modele ze wspomnianej kategorii gwarantują m.in. precyzyjne pomiary masy ciężkich produktów. Natomiast wagi kontrolne, czyli zazwyczaj jedne z najtańszych urządzeń na rynku, są bardzo łatwe w obsłudze. Atutem modeli prostych mogą też przydatne funkcje, np. liczenie sztuk.

1 komentarz na temat “Jakie urządzenia mogą współpracować z komputerem POS?”

  1. Bardzo ciekawy i przydatny wpis, przynajmniej dla mnie bo jestem na etapie przemyśliwania i doboru urządzeń do systemu sprzedaży we własnej firmie a także rozglądam się trochę już za terminalem komputerowym. Artykuł z pewnością pomoże w wyborze modelu, pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *