Rejestrujemy kasę fiskalną w Warszawie. Co jest dla nas ważne?

Gdy dopiero zapoznajemy się z branżą fiskalną, już sam wybór stosownego urządzenia rejestrującego potrafi stanowić wyzwanie. A taka decyzja to przecież dopiero pierwszy krok. W końcu, by móc korzystać z zakupionej kasy lub drukarki, trzeba ją wpierw odpowiednio zarejestrować. To nieodłączna część procedury instalacyjnej, obowiązującej każdego podatnika, który jest zobligowany do stosowania wspomnianych technologii sprzedaży.

Na czym polega instalacja urządzenia fiskalnego?

W zasadzie, rejestracja oraz instalacja urządzenia fiskalnego łączą się ze sobą w jedną procedurę, obowiązującą każdego przedsiębiorcę, który musi w handlu korzystać z tego typu technologii. A na czym ten proces polega?

Rozpoczyna go nasz kontakt z właściwym Urzędem Skarbowym, a konkretnie dostarczenie (osobiście lub listownie) pisemnego, tzw. zgłoszenia przedinstalacyjnego. Zawiera ono m.in. imię i nazwisko podatnika, NIP podatnika, ilość urządzeń do zainstalowania oraz termin tej operacji. Co ważne, dokument ten musi wpłynąć do Urzędu nie później niż 1 dzień przed dniem rozpoczęcia ewidencji obrotu.

Następnie, przychodzi czas na fiskalizację zakupionego urządzenia. Czyli działanie jednorazowe, nieodwracalne, które może przeprowadzić jedynie uprawniony serwisant. Od momentu zafiskalizowania kasy lub drukarki, wszystkie przeprowadzone na niej operacje są w niej zapisywane. To także chwila, w której można (a nawet trzeba) rozpocząć pracę z wystawianiem paragonów.

Po fiskalizacji należy znów skontaktować się z Urzędem Skarbowym, a konkretnie dostarczyć pisemne zgłoszenie poinstalacyjne – nie później niż 7 dni od jej przeprowadzenia (ponownie: listownie bądź osobiście). W odpowiedzi na to zawiadomienie przychodzi numer ewidencyjny, który powinniśmy umieścić w widocznymi miejscu na obudowie urządzenia (przy użyciu naklejki, markera). Jak już to zrobimy, możemy w zasadzie uznać proces rejestracji i instalacji za zakończony.

Szukaj kas fiskalnych… w internecie!

Dobrego dostawcę kas fiskalnych w Warszawie przede wszystkim będzie charakteryzowało kilka kluczowych cech. Po pierwsze, u takiego dealera technologii sprzedaży znajdziemy wyselekcjonowane produkty, pochodzące od sprawdzonych od lat producentów (np. Elzab, Posnet, Novitus). Po drugie, dostawca ten będzie miała w ofercie szeroki wybór rozwiązań dla firm – zarówno kas fiskalnych, jak i urządzeń peryferyjnych. U takiego dostawcy będziemy mogli również liczyć na profesjonalne i skuteczne doradztwo, które pomoże nam wybrać model dopasowany do naszych preferencji użytkowych i wymagań prowadzonego biznesu.

Natomiast gdzie możemy szukać takiego dealera technologii sprzedaży? Z pewnością najłatwiej będzie go zlokalizować w internecie. Uznani dostawcy często posiadają w sieci swoje strony sklepowe, na których możemy przejrzeć pełną ofertę firmy, dokładnie porównać parametry poszczególnych modeli oraz zapoznać się ze zdaniem innych użytkowników na temat danych urządzeń rejestrujących.

Warto jednak pamiętać, by nawet dobry dostawca kas fiskalnych nie był wybrany przypadkowo pod względem umiejscowienia jego siedziby głównej. Zbyt duża odległość dystrybutora od naszej działalności może utrudnić dopełnienie wszelkich formalności (związanych choćby z fiskalizacją urządzenia, przeglądami technicznymi itp.) oraz rozciągnąć czasowo przerwy w sprzedaży, wynikające z koniecznych interwencji serwisu. Dlatego, przykładowo, najbezpieczniej będzie, gdy np. kasy fiskalne dla Płońska, Legionowa bądź Piaseczna zostaną zakupione właśnie w Warszawie, gdzie różne procesy – zarówno zaplanowane, jak i wynikające z przypadku – będą mogły przebiec bez zbędnych trudności.

1 komentarz na temat “Rejestrujemy kasę fiskalną w Warszawie. Co jest dla nas ważne?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *