Wymiana kas fiskalnych w II i III grupie podatników – obowiązują nowe terminy

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych z kopią papierową i elektroniczną (tzw. modeli offline) na urządzenia online (łączące się z CRK) została podzielona na trzy etapy. Pierwsza grupa podatników, do której zaliczali się m.in. właściciele warsztatów samochodowych, ma już za sobą wszystkie konieczne procedury. Formalności trzeba było dopełnić do 1 stycznia 2020 roku. Natomiast najpóźniej do 1 lipca 2020 roku urządzenia fiskalne online miały pojawić się obowiązkowo w kolejnych firmach. Miały, bo na przeszkodzie stanęły ograniczenia wynikają z epidemii koronawirusa.

Obowiązkowe urządzenia fiskalne online a Rozporządzenie Ministra Finansów

18 czerwca 2020 roku w Dzienniku Ustaw RP opublikowano Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. To właśnie ten akt prawny zawiera nowe terminy instalacji urządzeń online, które obowiązują w przypadku II oraz III grupy podatników. Warto może już przypomnieć, jakiego typu działalności są najbardziej zainteresowane omawianymi zmianami.

Do II grupy przedsiębiorstw zaliczamy wszelkiego typu placówki gastronomiczne (stacjonarne, również działające sezonowo), podmioty świadczące usługi krótkotrwałego zakwaterowania (hotele, motele, pensjonaty, hostele, zajazdy) oraz firmy zajmujące się sprzedażą środków opałowych (m.in. węgla i brykietu). Z kolei w III grupie znalazły się następujące działalności: salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, kancelarie prawne, placówki medyczne i gabinety lekarskie, firmy budowlane oraz obiekty służące poprawie kondycji fizycznej (w zakresie wstępu do takich miejsc).

Wymiana kas rejestrujących przesunięta o pół roku

Zgodnie ze wspomnianym już wcześniej Rozporządzeniem Ministra Finansów, w przypadku II i III grupy podatników dojdzie do półrocznego przesunięcia terminów obowiązkowej instalacji kas fiskalnych online. W rezultacie, działalności z branży gastronomicznej i hotelarskiej, a także firmy sprzedające produkty opałowe, będą musiały zacząć korzystać z urządzeń rejestrujących nowego typu najpóźniej od 1 stycznia 2021 roku. Natomiast firmy zaliczane do III grupy, czyli w zdecydowanej większości podmioty świadczące różne usługi, wymienią dotychczasowe kasy fiskalnej (z kopią papierową lub elektroniczną) najpóźniej do 1 lipca 2021 roku.

 

Rozporządzenie Ministra Finansów, na które powołujemy się w tym tekście, jest dostępne w Internetowym Systemie Aktów Prawnych (ISAP). Z nowymi przepisami można zapoznać się na tej podstronie wspomnianego serwisu.

1 komentarz na temat “Wymiana kas fiskalnych w II i III grupie podatników – obowiązują nowe terminy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *