Pamiętaj o przeglądach serwisowych!

Wielu przedsiębiorców potwierdza, że korzystanie z kasy fiskalnej ułatwia im rejestrowanie obrotu oraz obsługiwanie klientów. Współczesne urządzenie elektroniczne są po prostu na tyle funkcjonalne, że stanowią wsparcie w codziennej pracy. Nie można jednak zapominać o tym, iż stosowanie kasy wymaga przestrzegania różnych obowiązków. Jednym z nich jest zlecanie przeglądów technicznych urządzenia rejestrującego.

Kiedy powinien się odbyć przegląd kasy?

Przegląd techniczny jest czynnością, którą może wykonać jedynie serwisant z ważnymi uprawnieniami. Równocześnie jednak, to podatnik powinien dopilnować, aby procedura ta została przeprowadzona w odpowiednim terminie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przegląd techniczny urządzenia fiskalnego należy zlecać nie rzadziej niż co 2 lata. Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby robić to częściej, np. raz na rok. Wszystko zależy od tego, jak przedsiębiorca umówi się z serwisem kas rejestrujących.

Co jest sprawdzane w trakcie kontroli?

Podczas przeglądu technicznego serwisant sprawdza szereg parametrów i funkcji urządzenia rejestrującego. Innymi słowy, wszystko to, co jest odpowiedzialne za prawidłowe działanie danej kasy fiskalnej, m.in. stan obudowy, czytelność wystawianych dokumentów, program pracy i program archiwizujący, wyświetlacze czy też akumulator. Co więcej, istotnym elementem przeglądu technicznego jest ustalenie, czy urządzenie poprawnie nalicza stawki podatku VAT.

W tym momencie warto wrócić do kwestii, która została poruszona w poprzednim akapicie. Mianowicie, do częstotliwości wykonywania przeglądów technicznych. Każdorazowa kontrola kasy daje pewność, że urządzenie funkcjonuje prawidłowo i pozwala na zgodne z przepisami prowadzenie ewidencji. Co za tym idzie, niekiedy dobrym rozwiązaniem jest częstsze zlecanie przeglądów, niż co 2 lata. Dotyczy to w szczególności tych firm, które intensywnie eksploatują swoje kasy fiskalne.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Właściciel urządzenia nie może zapomnieć o tym, że wykonanie przeglądu technicznego powinno również zostać odpowiednio poświadczone przez serwisanta. Musi on po prostu umieścić właściwe wpisy w książce serwisowej danej kasy rejestrującej. Przy okazji należy wspomnieć o kolejnym obowiązku każdego przedsiębiorcy, który prowadzi ewidencję przy użyciu urządzenia fiskalnego. Chodzi oczywiście o konieczność przechowywania książki serwisowej kasy – przez pełen okres rejestrowania obrotu.

2 koment. na temat “Pamiętaj o przeglądach serwisowych!”

  1. ale chyba ciężko jest zapomnieć o przeglądach technicznych no nie? bo to chyba zawsze firma odpowiedzialna za opiekę serwisową kontaktuje się z odpowiednim wyprzedzeniem z danym użytkownikiem…

  2. nie wiem, ale fajnie za to mieć urządzenie wyposażone w funkcję programowalnych, automatycznych przypomnień – wtedy ono samo poinformuje Cię, że zbliża się termin przeglądu 🙂 ja tak mam z mobile hs ej, pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *