Elektroniczna kopia paragonów – warta Twojej inwestycji?

Co jakiś czas można dostrzec na rynku fiskalnym wschodzące innowacje technologiczne, charakteryzujące konkretne kasy lub drukarki. Gdy jednak jakieś rozwiązanie coraz bardziej zyskuje na uznaniu – zaczyna powszechnieć, powoli staje się ogólnym standardem nowoczesnych urządzeń rejestrujących. Ale czy ten standard rzeczywiście „przyjmuje się” w każdym przedsiębiorstwie i zawsze jest wart naszej inwestycji? Podobne pytania wciąż potrafią krążyć wokół funkcji, jaką jest zapis kopii paragonów w formie elektronicznej.

Dlaczego w ogóle o tym mówimy…

Zgodnie z przepisami określonymi przez Ministerstwo Finansów, każdy podatnik korzystający z urządzenia fiskalnego musi przechowywać kopie wystawionych paragonów – przez okres 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpił wydruk dokumentów. Współtworzą one bowiem ogólny obraz prawidłowości prowadzonej ewidencji obrotu. Brak tych kopii oznacza po prostu przekroczenie prawa.

Papierowa lub elektroniczna – dziś mamy wybór

Jeszcze nie tak wiele lat temu nie było w ogóle o czym dyskutować – a to dlatego, że istniał jeden jedyny, zgodny z prawem sposób na realizację tego wymogu. Każde urządzenie fiskalne funkcjonowało przy użyciu 2 rolek papieru termicznego, gdzie na jednej wystawiane były paragony dla nabywców, zaś na drugiej – kopie tych dokumentów. Ze względu na niską trwałość materiałów eksploatacyjnych, duplikaty dowodów sprzedaży należało przechowywać w odpowiednich warunkach. W końcu zebrane na nich informacje miały być czytelne przez kolejne lata.

W końcu jednak do rozwiązania tradycyjnego (papierowego) dołączył nowy sposób – zapis kopii w formie elektronicznej. W praktyce oznacza to, że nie potrzebna już była druga rolka. Jej miejsce zastąpiła niewielka karta pamięci, zbierająca wszystkie niezbędne dane w postaci cyfrowej. Dzięki temu pojawiła się też możliwość zmniejszenia kubatury przyszłych kas i drukarek fiskalnych.

Elektroniczna kopia – nowoczesna, ale czy opłacalna?

Tradycyjne rozwiązanie nie znikło z rynku – wciąć nawet cieszy się sporą popularności, głównie ze względy na „łatwiejsze obchodzenie się z papierem niż elektroniką” starszych osób i oczywiście niższą cenę samego urządzenia fiskalnego. Niemniej, elektroniczna kopia oferuje wiele korzyści, podwyższających komfort w różnych aspektach działalności handlowej. Przede wszystkim – ułatwia realizację obowiązku podatnika, zwalniając przy tym z konieczności gromadzenia mnóstwa papierowych wydruków. Poza tym, dane w łatwy i szybki sposób można przenieść na komputer (a następnie wygodnie je przeglądać) oraz zabezpieczyć, umieszczając na kolejnych nośnikach: płycie DVD, pendrivie itd. Jeśli zaś chodzi o oczywistą, wyższą cenę kas i drukarek z tą opcją – pamiętajmy, że korzystają one tylko  z jednej rolki, a więc siłą rzeczy obniżają koszty eksploatacji urządzenia.

 

Dlatego też elektroniczna kopia paragonów wydaje się być rozwiązaniem, które zdecydowanie się opłaca – i to w przypadku większości, jeśli nie wszystkich, działalności handlowych.

1 komentarz na temat “Elektroniczna kopia paragonów – warta Twojej inwestycji?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *