O raportach dobowych i miesięcznych

Dokumentacja dotycząca naszej działalności handlowej – o ile stosujemy urządzenie fiskalne – składa się z kilku części. Należą do nich przede wszystkim paragony oraz ich kopie, książka serwisowa, zapisy związane z reklamacjami i zwrotami, a także raporty fiskalne. Niektóre z nich wymagają wydawania klientom, inne zaś właściwego przechowywania. Ale jedno je łączy – zadbać o nie musi podatnik. Dziś powiemy o ostatniej pozycji z wyżej wymienionych.

Czemu służą raporty fiskalne?

Każdy przedsiębiorca, zajmujący się sprzedażą towarów lub usług na rzecz klientów indywidualnych i posługujący się przy tym urządzeniem fiskalnym, jest zobowiązany do realizacji wspomnianych raportów. Zaniechanie tej czynności oznacza po prostu łamanie przepisów, przekroczenie prawa. A to może prowadzić do przykrych konsekwencji ze strony organów skarbowych. Dlaczego tak jest? Ponieważ raporty te stanowią istotną część dokumentacji, która potwierdza prawidłowość prowadzonej przez nas ewidencji. A dzielą się one na 2 kategorie – dobowe i miesięczne.

W paru słowach o raportach dobowych

Raport dobowy jest to dokument zawierający informacje na temat obrotu, jaki osiągnęliśmy w skali jednej, konkretnej doby. Często więc, dla porządku pracy, wykonuje się go na koniec danego dnia, po zamknięciu sprzedaży. Nie jest to jednak wyłączna możliwość. Jeśli np. zapomnimy o realizacji tego wydruku we wspomnianym czasie, mamy na to drugą szansę – i ostatnią. Raport dobowy można wykonać dnia następnego. Ważne jest tylko, by wydarzyło się to przed zarejestrowaniem pierwszej transakcji. W innym wypadku nie unikniemy błędu w dokumentacji – chyba, że w zakresie danej doby pracy nie miała miejsca ani jedna sprzedaż. To wyjątkowa sytuacja dla tej czynności, gdyż tylko wtedy wykonanie tego raportu nie jest konieczne.

W paru słowach o raportach miesięcznych

Z tym raportem jest podobnie, jak z dobowym: określa nasz obrót za konkretny czas pracy. W tym wypadku chodzi o jeden, pełny miesiąc. Ale tu zmieniają się zasady realizacji wydruku. Raport należy wykonać maksymalnie do 25 dnia miesiąca następującego po tym, który ma znaleźć się na dokumencie. Tu nie ma już miejsca na zapomnienie i pomyłki (stąd pewnie dość długi zakres czasowy na realizację wydruku). Niemniej, podobnie jak w poprzednim przypadku, brak jakiejkolwiek transakcji w danym miesiącu oznacza brak wymogu wykonania raportu za ten okres. Choć o ile w skali dnia, nawet często, sytuacja tego typu nie jest czymś nadzwyczajnym, o tyle w skali miesiąca – są to raczej wyjątkowe okoliczności.

1 komentarz na temat “O raportach dobowych i miesięcznych”

  1. posiadam mobile hs ej z funkcją programowalnych przypomnień – więc w ogóle nie ma miejsca na zapomnienie i pomyłki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *