Które funkcje kas online są już dostępne? A na jakie będzie trzeba jeszcze poczekać?

Od kilku miesięcy kasy fiskalne online są już dostępne w oficjalnej dystrybucji. Co ważne, zwłaszcza z punktu widzenia przedsiębiorców, możemy obecnie mówić o naprawdę szerokim wyborze takich urządzeń rejestrujących. Modele nowego typu są dostarczane na rynek przez czołowych producentów technologii sprzedaży, m.in. Elzab, Novitus oraz Posnet. Warto więc rzucić okiem na funkcjonalność tych urządzeń fiskalnych – zarówno tę dostępną już teraz, jak i „planowaną” w przyszłości.

Stała współpraca z Centralnym Repozytorium Kas

Podstawową funkcjonalnością każdego urządzenia fiskalnego online jest współpraca z Centralnym Repozytorium Kas. To zdanie, jak mantrę, osoby związane z branżą technologii sprzedaży powtarzają od kilku miesięcy. Wspomniana funkcja była bowiem dostępna już od pierwszego dnia, w którym na rynku zadebiutowały kasy i drukarki fiskalne online. Natomiast jej głównym zadaniem jest przekazywanie danych, dotyczących m.in. rejestrowanego obrotu czy wykonywanych przeglądów technicznych, do systemu nadzorowanego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Taka komunikacja odbywa się za pomocą łącza internetowego. Dlatego też kasy i drukarki online posiadają interfejsy (złącza i moduły), które umożliwiają taką współpracę.

Pamięć chroniona zamiast kopii elektronicznej

Z pozoru może się wydawać, że to kosmetyczna zmiana. W skrócie można wręcz napisać, że pamięć chroniona, obecna w kasach i drukarkach online, zwyczajnie zastąpiła doskonale znane moduły z elektroniczną kopią paragonów. Byłoby to jednak zbyt duże uproszczenie… Wystarczy wspomnieć o jednym, niezwykle istotnym z punktu użytkownika fakcie. Mianowicie, przy codziennym stosowaniu kas i drukarek online trzeba oczywiście wykonywać raporty dobowe. Jednakże, w przypadku takich urządzeń nie ma mowy o wydruku wspomnianych dokumentów. Są one realizowane w formie elektronicznej i trafiają m.in. do pamięci chronionej. W ten sam sposób są tez oczywiście archiwizowane kopie wszystkich paragonów fiskalnych.

E-paragony z kas fiskalnych online

To w pewnym sensie łyżka dziegciu w beczce miodu… Czyli funkcja, na którą będzie jeszcze trzeba trochę poczekać. Realizowanie e-paragonów fiskalnych miało być standardem w kasach i drukarkach online. Rozwiązanie to jest jednak jeszcze dopracowywane przez polskiego ustawodawcę. Również prywatne firmy na różne sposoby testują możliwość udostępniania klientom paragonów także w formie elektronicznej. Niemniej, obecnie nie jest to jeszcze funkcja powszechnie dostępna w urządzeniach fiskalnych online.

Różnego rodzaju wydruki, m.in. paragon z NIP-em nabywcy

Kasy i drukarki fiskalne online zapewniają jednak wystawianie różnego rodzaju dokumentów. Podstawę stanowią m.in. papierowe paragony, które mogą zawierać np. NIP nabywcy. Nie bez powodu wspominamy o tej funkcjonalności. Warto pamiętać, że niedługo to, czy kasa drukuje NIP nabywcy na paragonie, będzie miało bardzo duże znaczenie. Wszystko za sprawą zmian w przepisach, do których dojdzie 1 stycznia 2020 roku. Od tego dnia fakturę do paragonu będzie można wystawić wyłącznie wtedy, gdy paragon będzie zawierał NIP nabywcy. Warto też wspomnieć, że w drukarkach online standardem jest m.in. samo wystawienie faktury VAT.

1 komentarz na temat “Które funkcje kas online są już dostępne? A na jakie będzie trzeba jeszcze poczekać?”

  1. no właśnie! tyle było krzyku o to, pompowania balonika odnośnie e-paragonów, a tu ni widu, ni słychu… mam tylko nadzieję, że „wprowadzeniu tej funkcjonalności” nie będą towarzyszyły kolejne, dziwne czy problematyczne regulacje prawne….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *