Kopia papierowa i elektroniczna, czyli przyszłość „starych” kas fiskalnych

Tematy związane z kasami rejestrującymi online niewątpliwie w ostatnich tygodniach zdominowały polską branżę fiskalną. Urządzenia nowego typu zaczęły pojawiać się na rynku w maju 2019 roku i już zapewne wielu przedsiębiorców zdecydowało się na zakup takich modeli. Warto jednak pamiętać o tym, że premiery kas online nie są równoznaczne z definitywnym końcem dotychczasowych technologii sprzedaży. Przyszłość „starych” urządzeń fiskalnych została jasno określona w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług.

Co dalej z dwurolkowymi urządzeniami fiskalnymi?

Przez wiele lat dwurolkowe urządzenia fiskalne cieszyły się całkiem sporym zainteresowaniem przedsiębiorców. W przypadku takich modeli kusząca była niewątpliwie niska cena (w porównaniu z kopią elektroniczną). Takie kasy i drukarki wymagają jednak archiwizowania ważnych dokumentów firmowych w formie papierowej – na dodatkowej rolce. Mówimy więc o dosyć przestarzałym już rozwiązaniu technologicznym, które z pewnością nie ułatwia ewentualnej kontroli organów skarbowych. I prawdopodobnie dlatego ustawodawca zdecydowała się w niedługim czasie zakazać instalowania takich urządzeń rejestrujących. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od towarów i usług, będzie je można wdrażać wyłącznie do 31 sierpnia 2019 roku.

Co więcej, już teraz przepisy nie pozwalają na wymianę modułów fiskalnych w dwurolkowych kasach oraz drukarkach rejestrujących. Innymi słowy, w przypadku zapełnienia pamięci fiskalnej takiego urządzenia, przedsiębiorca jest zobligowany do zakupu nowego modelu (jeżeli chce kontynuować prowadzenie sprzedaży na rzecz osób fizycznych).

Kasy z kopią elektroniczną również zostaną wycofane

W przypadku kas z elektroniczną kopią paragonów fiskalnych trudno mówić o przestarzałym czy uciążliwym rozwiązaniu technologicznym. Takie urządzenia automatycznie zapisują ważną dokumentację firmy na karcie pamięci. W zależności od modelu, będzie nośnik typu SD lub microSD. Ewentualnie skontrolowanie takiej kasy lub drukarki jest więc znacznie prostsze, niż modelu dwurolkowego. Niemniej, urządzenia fiskalne z modułami kopii elektronicznej również zostaną wycofane ze sprzedaży. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, ich instalowanie będzie możliwe jedynie do końca 2022 roku.

Powodów takiego zakazu należy chyba upatrywać w chęci ujednolicenia polskiego systemu fiskalizacji. Od 2023 roku w sprzedaży będą dostępne wyłącznie kasy i drukarki rejestrujące online. W jeszcze dalszej perspektywie czasowej chodzi więc o to, aby przedsiębiorcy korzystali tylko z urządzeń nowego typu. Zapewniają one bowiem transmitowanie danych do Centralnego Repozytorium Kas, czyli systemu teleinformatycznego, który szybko wyłapuje wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w prowadzeniu ewidencji.

1 komentarz na temat “Kopia papierowa i elektroniczna, czyli przyszłość „starych” kas fiskalnych”

  1. na szczescie ja nie musze sie juz przejmowac starymi urzadzeniami fiskalnymi poniewaz zaopatrzylem sie w kase online 😉 o tyle fajnie ze ma sie juz te wszystkie kwestie „przejscowe” z glowy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *