Kolektor danych w firmie – jak wybrać urządzenie?

Kolektory danych są urządzeniami, które łączą w sobie zalety różnych rozwiązań technologicznych. Ich podstawowym elementem jest moduł skanujący, czyli ogniwo pozwalające na pozyskiwanie danych. Niemniej, odczytywanie kodów kreskowych to nie wszystko, na co stać współczesne kolektory danych. Urządzenia tego typu posiadają często ekrany dotykowe oraz obsługują aplikacje, które umożliwiają wygodne zarządzanie informacjami.

Technologia odczytu kodów kreskowych

W dzisiejszych czasach w wielu przedsiębiorstwach stosowane są różne urządzenia elektroniczne, które znajdują zastosowanie przy automatycznej identyfikacji (nazwa funkcjonująca w branży to „auto id”). A jedną z takich technologii jest właśnie kolektor danych. Dlatego też przy wyborze wspomnianego urządzenia warto zwrócić uwagę na to, jaki moduł skanujący znalazł się w konkretnym modelu.

Z punktu widzenia użytkownika, najważniejszym parametrem będzie oczywiście zakres odczytywanych kodów kreskowych – tylko jednowymiarowych lub 1D oraz 2D. Ponadto, znaczenie może mieć maksymalna odległość skanowania. Większy zasięg będzie istotny zwłaszcza w przypadku kolektora danych, który ma pracować w magazynie firmowym, hurtowni czy też w zakładzie przemysłowym.

Obsługa kolektora danych

Sporą część kolektorów, które są aktualnie dostępne na polskim rynku, stanowią urządzenia wyposażone w kolorowe panele dotykowe. Wielkość ekranu i liczba wyświetlanych kolorów jest oczywiście sprawą indywidualną dla każdego modelu. Niemniej, już sama obecność wspomnianej technologii decyduje o tym, że współczesne kolektory danych są uznawane za wyjątkowo nowoczesne i intuicyjne w obsłudze urządzenia. A to nie wszystko… Wiele modeli posiada również tradycyjne klawiatury, które przypominają rozwiązania znane z dawnych telefonów komórkowych. Natomiast połączenie obydwu elementów – ergonomicznych klawiszy i panelu dotykowego – gwarantuje wyjątkowo sprawne wykonywanie obowiązków.

Przetwarzanie danych firmowych

Co będzie decydowało o tym, że kolektor danych zaoferuje szybkie przetwarzanie informacji, które zostały pozyskane np. z kodu kreskowego? Odpowiedź jest prosta – podzespoły zastosowane w konkretnym modelu. W największej mierze będzie to procesor. Innymi słowy, im mocniejsza jednostka centralna, tym lepiej. Oprócz tego, przy przetwarzaniu i przechowywaniu informacji z pewnością znaczenie będzie miała pamięć RAM oraz Flash.

Przy okazji warto podkreślić, że w nowoczesnych kolektorach instalowane są systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych, np. Windows Mobile. Dzięki temu wspomniane modele oferują przyjazne korzystanie z różnych aplikacji biznesowych.

Jakość wykonania urządzenia

Kolektor danych z pewnością należy do kategorii mobilnych rozwiązań technologicznych. W związku z tym, w przypadku tego rodzaju urządzeń zawsze istotna jest jakość wykonania. Kolektor z solidną i szczelną konstrukcją będzie po prostu odporny na intensywną eksploatację, uszkodzenia mechaniczne czy działanie czynników zewnętrznych (wilgoci, kurzu, pyłu). Co więcej, większość terminali przenośnych, bo również z taką nazwą można się spotkać, wyróżnia się kompaktowymi gabarytami. Dzięki temu kolektory danych są wygodne w transportowaniu bądź przenoszeniu z miejsca na miejsce.

1 komentarz na temat “Kolektor danych w firmie – jak wybrać urządzenie?”

  1. Co tu dużo mówić, naprawdę zgrabne, funkcjonalne urządzenie – pewnie niezawsze konieczne do zastosowania, jednak zdecydowanie ułatwiające wykonywanie różnych zadań firmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *