Rejestracja kasy fiskalnej – najważniejsze zasady

Prawidłowe zarejestrowanie kasy fiskalnej składa się z kilku etapów. I dopiero po przejściu przez całą procedurę, podatnik może prowadzić ewidencję i wystawiać paragony przy zastosowaniu kupionego urządzenia. Co więcej, to właśnie przedsiębiorca jest odpowiedzialny za dopełnienie wszystkich formalności. O czym konkretnie trzeba pamiętać, aby rozpocząć rejestrowanie obrotu we właściwym terminie?

Rozporządzenie Ministra Finansów

Szczegółowych informacji na temat tego, jak krok po kroku zarejestrować i zainstalować kasę lub drukarkę fiskalną, należy szukać w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. To właśnie wspomniany akt prawny definiuje obecnie wszystkie wymagane procedury. Co więcej, w Rozporządzeniu MF można znaleźć wszystkie wzory dokumentów, które są niezbędne do przejścia przez kolejne etapy.

Zgłoszenie, fiskalizacja, zawiadomienie…

Procedurę instalacyjną należy zacząć od złożenia zawiadomienia o planowanej liczbie urządzeń oraz miejscach ich pracy (w przypadku działalności mobilnej będzie to adres firmy). Zgłoszenie tego typu należy złożyć do naczelnika właściwego Urzędu Skarbowego – najpóźniej dzień przed rozpoczęciem rejestrowania obrotu. W dalszej kolejności obowiązkiem podatnika jest zlecenie fiskalizacji urządzenia. Następnie kasa lub drukarka zostanie wprowadzona w tryb fiskalny, a czynność tę wykona serwisant z ważnymi uprawnieniami.

Fiskalizacja urządzenia jest etapem, po przejściu którego można już wystawiać paragony oraz prowadzić ewidencję. Nie należy jednak zapominać, że na tym procedura instalacyjna się nie kończy. O fiskalizacji kasy lub drukarki trzeba bowiem poinformować US – w terminie 7 dni od daty wykonania tej czynności. Ponadto, na koniec podatnik otrzyma numer ewidencyjny (przypisany do danego urządzenia). Obowiązkiem przedsiębiorcy jest umieszczenie tego numeru na obudowie kasy bądź drukarki – w wyraźny sposób, w widocznym miejscu.

Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Konsekwencje, które wystąpią w przypadku braku kasy rejestrującej, będą dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwe. Wystarczy wspomnieć, że grozi za to wysoka kara grzywny – sięgająca nawet do 180 stawek dziennych. Ponadto, niedopełnienie obowiązków uniemożliwi skorzystanie z ulgi, która przysługuje przy zakupie pierwszego urządzenia fiskalnego.

Jak widać, z pewnością nie należy unikać obowiązków zdefiniowanych w polskich przepisach. Warto wręcz pomyśleć o zakupie urządzenia we wcześniejszym terminie, niż wymaga tego prawo. Dzięki temu podatnik zyska więcej czasu na dopełnienie wszystkich formalności. Dodatkowo, początkowo kasa lub drukarka będzie działała w trybie szkoleniowym, co pozwala na opanowanie najważniejszych funkcji danego modelu.

1 komentarz na temat “Rejestracja kasy fiskalnej – najważniejsze zasady”

  1. zwłaszcza w obliczu nadchodzących zmian, raczej nie będzie miało nawet sensu bawienie się w sprzedaż bez udziału kasy 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *