Co wybrać – kasę czy drukarkę?

Czym różni się kasa od drukarki fiskalnej? Takie pytanie często zadają sobie polscy przedsiębiorcy, którzy muszą rozpocząć rejestrowanie obrotu za pomocą urządzenia rejestrującego i szukają odpowiedniego modelu dla firmy. W związku z tym, warto rozwiać te wątpliwości i wyjaśnić, w jaki sposób działają kasy oraz drukarki fiskalne.

Definiowanie bazy PLU

Każdy podatnik, który korzysta z urządzenia fiskalnego, jest zobowiązany do jednoznacznego identyfikowanie wszystkich elementów asortymentu. W praktyce oznacza to po prostu właściwe zaprogramowanie oferowanych towarów i usług. W tym miejscu należy jednak wspomnieć o różnicy pomiędzy kasami i drukarkami rejestrującymi. Definiowanie bazy towarowej odbywa się bowiem na nich w inny sposób.

W przypadku kasy fiskalnej, wszystkie produkty i usługi można zaprogramować bezpośrednio na urządzeniu, wykorzystując do tego dostępną klawiaturę. Innymi słowy, pozycje PLU będą się znajdowały w pamięci danego modelu. Natomiast drukarki rejestrujące działają zupełnie inaczej. Korzystanie z takiego urządzenia wymaga wcześniejszego zdefiniowania bazy towarowej w oprogramowaniu sprzedażowym, które zostanie zainstalowane na komputerze, terminalu komputerowym bądź tablecie. Dopiero później dane będą przesyłane do drukarki.

W systemie bądź samodzielnie

Z informacji, które zostały podane w poprzednim akapicie, wynika kolejna różnica. Mianowicie, kasy fiskalne są urządzeniami całkowicie autonomicznym. Podatnik może oczywiście używać ich w połączeniu z innymi rozwiązaniami technologicznymi, np. komputerem lub wagą elektroniczną, ale nie jest to wymogiem. Co innego w przypadku każdej drukarki rejestrującej. Urządzenie tego typu nie jest samodzielne i do jego obsługi trzeba zastosować jednostkę centralną z zainstalowanym oprogramowaniem dla firmy. Niemniej, ten brak autonomiczności ma swoje plusy. Drukarki fiskalne, w porównaniu z kasami, pozwalają na pracę ze znacznie większym asortymentem – od 100 000 do 1 000 000 PLU.

Klawiatury w urządzeniach fiskalnych

Zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne posiadają klawiatury. Ogniwa te są jednak różne we wspomnianych urządzeniach rejestrujących. Odmienność dotyczy konkretnie klawiszy funkcyjnych, które są obecne w kasach. Przyciski te można wykorzystać do szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu oraz wywoływania często wykonywanych czynności, np. wydruku raportu dobowego. W drukarkach rejestrujących trudno znaleźć podobne rozwiązanie technologiczne.

 

Powyżej omówiliśmy podstawowe różnice, które można zaobserwować, gdy porówna się 2 typy urządzeń fiskalnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poszczególne modele mają także inne parametry, funkcje oraz cechy fizyczne (gabaryty, wagę, jakość wykonania). Co za tym idzie, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia, nie zawsze powinniśmy się kierować tylko jego rodzajem.

4 koment. na temat “Co wybrać – kasę czy drukarkę?”

  1. w moim przypadku sprzedwca doradził kasę
    na razie nie żałuje bo działa dobrze i nie ma problemow zobsugą

  2. Do różnić dodałbym jeszcze, że większość drukarek drukuje szybciej niż kasy. Czasami ma to znacznie np przy dużej ilości klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *