Co się przyczyni do zwiększenia liczby terminali płatniczych w Polsce?

W odróżnieniu od kas rejestrujących, które podatnicy muszą obowiązkowo stosować do prowadzenia ewidencji i wystawiania paragonów fiskalnych, posiadanie terminala płatniczego jest absolutnie dowolne. Żadne przepisy nie wymagają od przedsiębiorców wdrażania takich urządzeń oraz akceptowania transakcji dokonywanych za pomocą karty lub telefonu. Regulacje prawne mają jednak to do siebie, że lubią się zmieniać… Co więcej, obecnie podatnicy mogą już przystępować do programu „Polska Bezgotówkowa”.

Nowe przepisy w sprawie akceptowania e-płatności

Pod koniec 2017 roku do opinii publicznej trafiła informacja, że polski ustawodawca pracuje nad zmianą przepisów w sprawie płatności elektronicznych. Dodatkowe regulacje prawne miałyby zakładać m.in. obowiązek stosowania terminali do kart przez wybrane rodzaje działalności gospodarczych. Na razie nie wiadomo jeszcze, o jakie firmy będzie chodziło. Trudno też teraz przewidywać, w który momencie wspomniane przepisy wejdą w życie. Faktem jednak jest, że ustawodawca nie porzucił tego pomysłu. W związku z tym, w przyszłości część przedsiębiorców będzie musiała się liczyć z koniecznością wdrażania nie tylko kas fiskalnych, ale także terminali płatniczych. Ustawodawcy zależy bowiem na tym, aby zwiększyć rolę obrotu bezgotówkowego w Polsce. E-płatności stanowią po prostu mniejsze obciążenie dla budżetu państwa oraz są łatwiejsze do monitorowania. Każda płatność kartą zostawia przecież po sobie jakiś ślad, m.in. w historii konta bankowego firmy.

Zasady programu „Polska Bezgotówkowa”

Praca nad nowymi przepisami w sprawie płatności elektronicznych to nie jedyna kwestia, którą powinni się obecnie zainteresować polscy podatnicy. Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że od stycznia 2018 roku mogą już przystępować do programu „Polska Bezgotówkowa”. Na czym polega ta inicjatywa i co można dzięki niej zyskać? Akcja jest skierowana do przedsiębiorców, którzy nie posiadają jeszcze terminali płatniczych, a chcieliby wdrożyć takie urządzenia w swoich firmach. Przystąpienie do programu „Polska Bezgotówkowa” pozwala im na zainstalowanie wspomnianych instrumentów oraz zwalnia z opłat eksploatacyjnych przez cały rok. Co więcej, w ten sposób można maksymalnie wdrożyć 3 terminale płatnicze. Jednakże, działalność gospodarcza nie może posiadać więcej niż 5 placówek handlowych bądź usługowych. Program „Polska Bezgotówkowa” jest po prostu skierowany do małych i średnich firm.

Kasy fiskalne, które współpracują z terminalami do kart

Praktyka pokazuje, że kasy fiskalne i terminale płatnicze można dziś spotkać w wielu placówkach handlowych oraz usługowych. Połączenie obydwu urządzeń elektronicznych nie jest więc niczym nowym. Niemniej, warto wspomnieć o tym, że niedługo dojdzie do ustandaryzowanie współpracy pomiędzy tymi technologiami sprzedaży. Wszystko za sprawą kas fiskalnych online, które zostaną wyposażone w ujednolicone protokoły komunikacyjne. W rezultacie, każde urządzenie rejestrujące tego typu, a nie tylko wybrane modele, zaoferuje płynną wymianę danych z terminalem do kart płatniczych. W ten sposób kasy online również przyczynią się do promowania obrotu bezgotówkowego w Polsce.

1 komentarz na temat “Co się przyczyni do zwiększenia liczby terminali płatniczych w Polsce?”

  1. Faktycznie, wspomniane w tekście rozwiązania brzmią sensownie, aczkolwiek ja i tak zaopatrzyłem firmę w terminale. Dzisiaj po prostu mało kto nosi przy sobie gotówkę, nastały czasy, że jak ktoś słyszy, że nie ma mozliwości płacenia kartą, to jest dość zaskoczony/niezadowolony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *