Co wybrać – kasę czy drukarkę?

Czym różni się kasa od drukarki fiskalnej? Takie pytanie często zadają sobie polscy przedsiębiorcy, którzy muszą rozpocząć rejestrowanie obrotu za pomocą urządzenia rejestrującego i szukają odpowiedniego modelu dla firmy. W związku z tym, warto rozwiać te wątpliwości i wyjaśnić, w jaki sposób działają kasy oraz drukarki fiskalne.

Definiowanie bazy PLU

Każdy podatnik, który korzysta z urządzenia fiskalnego, jest zobowiązany do jednoznacznego identyfikowanie wszystkich elementów asortymentu. W praktyce oznacza to po prostu właściwe zaprogramowanie oferowanych towarów i usług. W tym miejscu należy jednak wspomnieć o różnicy pomiędzy kasami i drukarkami rejestrującymi. Definiowanie bazy towarowej odbywa się bowiem na nich w inny sposób.

W przypadku kasy fiskalnej, wszystkie produkty i usługi można zaprogramować bezpośrednio na urządzeniu, wykorzystując do tego dostępną klawiaturę. Innymi słowy, pozycje PLU będą się znajdowały w pamięci danego modelu. Natomiast drukarki rejestrujące działają zupełnie inaczej. Korzystanie z takiego urządzenia wymaga wcześniejszego zdefiniowania bazy towarowej w oprogramowaniu sprzedażowym, które zostanie zainstalowane na komputerze, terminalu komputerowym bądź tablecie. Dopiero później dane będą przesyłane do drukarki.

W systemie bądź samodzielnie

Z informacji, które zostały podane w poprzednim akapicie, wynika kolejna różnica. Mianowicie, kasy fiskalne są urządzeniami całkowicie autonomicznym. Podatnik może oczywiście używać ich w połączeniu z innymi rozwiązaniami technologicznymi, np. komputerem lub wagą elektroniczną, ale nie jest to wymogiem. Co innego w przypadku każdej drukarki rejestrującej. Urządzenie tego typu nie jest samodzielne i do jego obsługi trzeba zastosować jednostkę centralną z zainstalowanym oprogramowaniem dla firmy. Niemniej, ten brak autonomiczności ma swoje plusy. Drukarki fiskalne, w porównaniu z kasami, pozwalają na pracę ze znacznie większym asortymentem – od 100 000 do 1 000 000 PLU.

Klawiatury w urządzeniach fiskalnych

Zarówno kasy, jak i drukarki fiskalne posiadają klawiatury. Ogniwa te są jednak różne we wspomnianych urządzeniach rejestrujących. Odmienność dotyczy konkretnie klawiszy funkcyjnych, które są obecne w kasach. Przyciski te można wykorzystać do szybkiej sprzedaży popularnych elementów asortymentu oraz wywoływania często wykonywanych czynności, np. wydruku raportu dobowego. W drukarkach rejestrujących trudno znaleźć podobne rozwiązanie technologiczne.

 

Powyżej omówiliśmy podstawowe różnice, które można zaobserwować, gdy porówna się 2 typy urządzeń fiskalnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że poszczególne modele mają także inne parametry, funkcje oraz cechy fizyczne (gabaryty, wagę, jakość wykonania). Co za tym idzie, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego urządzenia, nie zawsze powinniśmy się kierować tylko jego rodzajem.

4 koment. na temat “Co wybrać – kasę czy drukarkę?”

  1. w moim przypadku sprzedwca doradził kasę
    na razie nie żałuje bo działa dobrze i nie ma problemow zobsugą

  2. Do różnić dodałbym jeszcze, że większość drukarek drukuje szybciej niż kasy. Czasami ma to znacznie np przy dużej ilości klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz odpowiedź *